• English

Na obuci su govorili predstavnici Komesarijata za izbeglice i migracije, Draga Trninić, predstavnica OEBS-a, Ružica Banda, nakon čega je prezentaciju održala Nermina Džepar-Ganibegović iz Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH.

Predstavnik Help-a Ranko Bruić, održao je instruktažu o ispunjavanju obrazaca, kontroli i procenama koje će timovi za proveru i anketiranje izbeglih lica koristiti na terenu, tokom selekcije i verifikacije.
Cilj jednodnevne obuke bio je da se članovi timova, pre početka vršenja provera na terenu, upoznaju sa načinom sprovođenja provere, kroz prezentacije, instruktažu, diskusije i razmenu iskustva.

Rеgiоnalni stambеni prоgram (RSP) је zaјеdnički višеgоdišnji prоgram kојi ima za cilj da оbеzbеdi traјna stambеna rеšеnja za оkо 27.000 naјugrоžеniјih izbеgličkih pоrоdica (74,000 ljudi) u regionu. Оd tоg brојa 16.780 pоrоdica је u Srbiјi, tačniје оkо 45.000 ljudi.
Rеgiоnalni stambеni prоgram Rеpublikе Srbiје sprоvоdi sе uz pоdršku ОЕBS-a i UNHCR-a, a finansiran је srеdstvima Еvrоpskе uniје.

Saradnja sa Srbijom finansirana je najvećim delom, iz budžeta nemačkog Saveznog ministarstva za privrednu saradnju i razvoj (BMZ). Otvarajući manifestaciju ambasador Nemačke u Srbiji, Aksel Ditman je istakao da je „cilj nemačke podrške Srbiji približavanje Evropskoj uniji, osnaživanje produktivnosti privrede i poboljšanje životnog standarda“.

Organizacija „Help –Hilfe zur Selbsthilfe“ je za 15 godina u Srbiji , pored humanitarne pomoći i stambenih rešenja za izbegla, raseljena i socijalno ugrožena lica, podržala osnivanje i razvoj više od 6000 mikro i malih biznisa grantovima u opremi, edukacijom i poslovnim i stručnim obukama sa ciljem pospešivanja podržanih poslovnih aktivnosti.

Ukupna vrednost Help-ovih projekata realizovanih u Srbiji u periodu od 1999. do 2016. godine iznosi preko od 38 miliona evra, od čega je više od polovine iz nemačkih fondova.

Program menadžer Help-a za južnu Srbiju, gđa Maša Bubanj naglasila je da saradnja privatnog, javnog i civilnog sektora daje rezultate, u ovom slučaju Grada Leskovca, ALER-a, Help-ovih korisnika i Help-a.

Primer dobre prakse i saradnje za koji je Help dobio priznanje je deo projekta „Podrška razvoju mikro biznisa u Srbiji“ u okviru kog su korisnici programa, mikro i mali preduzetnici podržani grantovima u opremi, svojim znanjima i veštinama.

 

Mali šatori, smešteni sa obe strane pruge, alipruzi iz protesta zbog zatvaranja granica, broje se stotinama. U svakom je višečlana porodica, najčešće sa malom decom. Dok je prethodnih dana padala kiša, šatori su plivali u blatu. Nakon kiše stiglo je sunce, ali je umesto blata sloj sasušene zemlje i prašine prekrio livadu nekada turističkog malog mesta Idomeni, na severu Grčke, uz granicu sa Makedonijom.

U severnoj regiji Grčke nalazi se gotovo polovina izbeglica-migranata. Glavni problem, u većini kampova, predstavlja nedostatak infrastrukture i prostora za postavljanje/izgradnju odgovarajućeg skloništa. Zato šator-hale ubrzano niču u više kampova (do sada su velike šatore postavili Lekari bez granica – MSF, UNHCR, International Rescu Committee – IRC) kako bi se, bar privremeno, uslovi za život, a naročito higijenska situacija, poboljšali i izbeglicama i migrantima ukazala lekarska i druga hitna humanitarna pomoć.

Na prvoj sesiji dijaloga u okviru inicijative za održivi rast i zapošljavanje, koju su u saradnji sa Vladom Srbije i resornim ministarstvima organlizovali Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ i Nemačka razvojna banka KfW, gđa Jasmina Milić iz Pirota govorila je o svojim iskustvima u započinjanju malog biznisa kao i o podršci koju je dobila preko Help-a za samozapošljavanje. Ona je, uz pomoć Help-a, sa svojom šestočlanom porodicom, razvija biznis uzgoja cveća u plastenicima.