Onlajn radionice u niškom zatvoru
„Zajedno sve možemo ostvariti“ jedinstvena poruka sedam osuđenih lica i četiri zaposlena niškog zatvora tokom CHR Niš onlajn radionice specijalizovanih obuka, koje se održavaju uz podršku Helpa.
Trodnevna radionica od 11 do 13. avgusta 2020. godine, po prvi put u istoriji sistema izvršenja krivičnih sankcija u Srbiji održana je online na kojoj su polaznici bila osuđena lica i vaspitači KPZ Niš, dok su njihovi treneri bili u Beogradu, Novom Sadu i Nišu.
Inovativni i alternativni program obuka za osuđena lica i njihove vaspitače, kreiran je od strane Centra za ljudska prava Niš u okviru Helpovog programa resocijalizacije i sprovodi se u Kazneno-popravnom zavodu Niš od 2019. godine. Radionice su redovno održavane u niškom zatvoru sa odabranom grupom osuđenih lica i vaspitača iz programa tretmana kako bi postali treneri – tzv. peer eduction, i pomogli drugim zatvorenicima u kontroli i upravljanju agresijom i besom kako bi se umanjili rizici u zatvorskoj zajednici.
Program zasnovan na konceptu “psihologije zajednice“ ima četiri modula i obučava grupu osuđenih lica i instruktora u programu tretmana da nauče da prepoznaju i upravljaju znanjima i veštinama koje kontrolišu ljutnju i bes među osuđenim licima na odsluženju kazne.
Jedna od radionica iz poslednjeg modula je zbog izbijanja pandemije COVID-19 organizovana drugačije. Zahvaljujući prethodno doniranoj tehničkoj opremi koju je Help obezbedio iz regionalnog projekta uz Nemačku pomoć, računari, tableti, slušalice, u okviru odgovora na krizu izazvanu COVID-om. Tehnička služba niškog zatvora obezbedila je svoju stručnu pomoć i povezala učesnike online radionice, u zatvorskom krugu, sa predavačima kako bi se radionica neometano odvijala tri dana.
Osuđena lica ali i predavači su, iako suočeni prvi put sa online modelom komunikacije u izvođenju obuka, reagovali sa oduševljenjem i uspešno završili svoje obaveze u okviru radionice. Gotovo bez razlike i bez podeljenje pažnje, uz aktivno učešće, na kraju su zaključili da zajedničkim radom mogu sve da postignu i doprinesu konstruktivnijem vremenu. Veštine i znanja koje su stekli, uključujući i online radionice, ostaju da ih koriste i nakon odsluženja kazne.