2 minuta
Ekonomsko osnaživanjeSocijalna inkluzija

Odabrani finalni korisnici grantova za help-ov projekat sa SIDom

Odabrani su finalni korisnici i sa njima potpisani ugovori o donaciji Help-ovog projekta „Smanjenje siromaštva i unapređenje mogućnosti zapošljavanja marginalizovanih grupa stanovništva sa fokusom na Romkinje u Srbiji“

U drugoj fazi Help-ovog projekta „Smanjenje siromaštva i unapređenje mogućnosti zapošljavanja marginalizovanih grupa stanovništva sa fokusom na Romkinje u Srbiji“ koji finansira Švedska agencija za međunarodni razvoj i saradnju Sida, a sufinansiraju ciljni gradovi i opštine, odabrani su finalni korisnici i sa njima potpisani ugovori o donaciji. Potpisivanje ugovora o donaciji završeno je u Trsteniku, Vlasotincu, Kraljevu, Kruševcu i Vladičinom Hanu krajem juna i početkom jula 2016. godine. Potpisivanje ugovora o donaciji sa finalnim korisnicima u Obrenovcu, Požarevcu i Vranju biće organizovano u toku druge polovine jula. Prve isporuke opreme, korisnici programa, mogu da očekuju već tokom septembra.

 

Trstenik

U Trsteniku je odabrano 20 korisnika i to 12 muškaraca i osam žena. Među korisnicima je pet Roma i pet Romkinja. Potpisnici ugovora o donaciji grantova u opremi za sakupljače sekundarnih sirovina, frizere, autoperionicu, brzu hranu , mesaru i unapređenje poljoprivrednih aktivnosti dobiće opremu prosečne vrednosti od 1500 i 2400 evra po devet korisnika, i dva granta vrednosti po 3600 evra. Vrednost dela projekta u Trsteniku iznosi 77.655,00 evra, a učešće opštine u sufinansiranju direktnih troškova za nabavku opreme iznosi 3.555,00 evra.

Vlasotince

U Vlasotincu je ovo prvi Help-ov projekat usmeren na samozapošljavanje, iako saradnja sa opštinom traje od ranije i to u humanitarnim projektima podrške ugroženom stanovništvu. Tokom poplava, 2008.godine, realizovan je projekat uz pomoć Nemačke ambasade u vrednosti od 30.000,00 evra. Projektom koji finansira Sida, ovoga puta 16 Vlasotinčana moći će da uz pomoć opreme koju će dobiti od Help-a započne aktivnosti vezane za poljoprivredu, zanate i usluge.

Kraljevo

Na Help-ov konkurs za dodelu grantova u opremi, u Kraljevu se prijavilo 115 zainteresovanih. Od toga broja, evaluacijom i selekcijom, u dve faze, odabrano je 20 finalnih korisnika koji će dobiti neophodnu opremu i započeti svoje poslovne delatnosti. Potpisnici ugovora o donaciji su 12 žena i osam muškaraca, od čega pet Roma i pet Romkinja. Grantovi u opremi se dodeljuju za jednu poljoprivrednu, 9 zanatskih i 10 uslužnih delatnosti. Između ostalog podržani su krojači, stolari, frizeri, sakupljači. Po devet grantova je vrednosti 1500 i 2400 evra dok su dva granta prosečne vrednosti 3600 evra.

Kruševac

U drugoj fazi projekta, i sa više od 100 prijavljenih, u Kruševcu je odabrano 20 finalnih korisnika, kako je i planirano ugovorom o saradnji sa Gradom. Devet korisnika dobiće opremu vrednosti po 1500 i devet po 2400 evra, dok će grantove vrednosti po 3600 evra dobiti dva korisnika. Među podržanim delatnostima samo tri su poljoprivredne, pet korisnika baviće se zanatskim delatnostima, dok je najviše uslužnih – 12. Pekari, serviseri, stolari i sakupljači sekundarnih sirovina su devet žena, 11 muškaraca. Od ukupnog broja podržanih, polovina su Romi, i to pet Roma i pet Romkinja. Od 2006. godine Help je u Kruševcu, u saradnji sa lokalnom samoupravom, podržao ukupno sto mikro i malih preduzetnika kroz programe samozapošljavanja.

Vladičin Han

U Hanu je zainteresovanost naročito velika, pa je za 30 grantova konkurisalo sedam puta više zainteresovanih lica. Ipak, opremu za započinjanje samostalnih delatnosti od 1500 i 2400 evra dobiće po 14 korisnika, dok su dva granta prosečne vrednosti 3600 evra. Rodnu strukturu potpisnika ugovora o donaciji u Vladičinom Hanu čini 18 muškaraca i 12 žena, a od ukupnog broja podržanih sedam je Romkinja i osam Roma. Pet grantova ide za zanatske delatnosti, šesnaest korisnika će se baviti uslužnim delatnostima a devet poljoprivrednim. Na listi su frizeri, krojači, automehaničari, muzičari sakupljači sekundarnih sirovina i poljoprivrednici.

Obaveze korisnika

Korisnici grantova u ciljnim gradovima i opštinama, pohađali su poslovne obuke (menadžment,marketing, biznis plan) pre potpisivanja ugovora, pa ih u narednom periodu, dok ne stigne oprema, očekuju stručne obuke vezane za delatnosti kojima se bave, registracija delatnosti, društveno koristan rad i druge aktivnosti za održivost malih biznisa.