Uručeni ugovori za grantove u Požarevcu, Obrenovcu i Vranju
U okviru Help-ovog projekta „Smanjenje siromaštva i unapređenje mogućnosti zapošljavanja marginalizovanih grupa stanovništva sa fokusom na Romkinje u Srbiji“ koji finansira Sida, krajem jula i u prvoj polovini avgusta 2016. potpisani su ugovori o donaciji sa finalnim korisnicima u Požarevcu, Obrenovcu i Vranju.
Nakon poslovnih obuka finalni korisnici grantova u opremi za samozapošljavanje i zapošljavanje, u narednom periodu do isporuke opreme, registrovaće svoje male biznise i obaviti određeni broj sati dobrovoljog rada u korist lokalne zajednice.
Požarevac
Na Help-ov konkurs za dodelu grantova u opremi, u Požarevcu se prijavilo 87 zainteresovanih, koji su prošli dve etape selekcije. Među finalnih 25 potpisnika ugovora o donaciji, koji će se baviti zanatima, uslugama i poljoprivredom (pčelari, sakupljači sekundarnih sirovina, frizeri, pekari, poslastičari…) nalazi se i 12 pripadnika Romske nacionalne manjine (šest muškaraca i šest žena).
Vrednost pojedinačnih grantova kreće se u rasponu od 1500 do 3600 evra, pa je tako 11 grantova prosečne vrednosti 1500, 11 grantova 2400 i tri granta po 3600 evra.
Potpisivanju i dodeli ugovora finalnim korisnicima u Požarevcu prisustvovali su direktorka Help kancelarije u Srbiji Aleksandra Brkić i član gradskog veća Dejan Krstić.
Obrenovac
U saradnji sa Gradskom opštinom Obrеnovac, početkom avgusta, u ovoj opštini je dodeljeno 40 grantova za samozapošljavanje i zapošljavanje. Kroz dve etape selekcije, socijalne i ekonomske kriterijume, dodeljeno je po 18 grantova u vrednosti od 1500 evra i 2400 evra, i četiri granta u vrednosti od po 3600 evra.
„Mi kao gradska opština smo čvrsto opredeljeni da se ovakva saradnja sa organizacijom Help, i drugim organizacijama koje su spremne da nastave da pomažu Obrenovcu, nastavi.“ rekao je član gradskog veća Aleksandar Pantelić.
Vranje
U Vranju je odabrano 30 finalnih korisnika (12 žena i 18 muškaraca). Oni će dobiti opremu za započinjanje samostalnih zanatskih i uslužnih delatnosti (11 zanata i 19 usluga), i to: tapetari, sakupljači sekundarnih sirovina, muzičari, krojači, pekari, moleri, keramičari, kovači, majstori za popravku frižidera i klima uređaja, škola za strane jezike i drugi. Među potpisnicima ugovora o donaciji je 15 Roma (7 Roma i 8 Romkinja). Nakon poslovne obuke (menadžment, marketing, biznis plan) u narednom periodu sledi dodela opreme pojedinačnih vrednosti od po 1500, 2400 i 3600 evra čiju nabavku vrši Help.
U okviru ovog projekta, u Vranju je i 20 mladih, nezaposlenih ljudi, dobilo šansu za obuku i praksu u trajanju od šest meseci sa mogućnošću stalnog zaposlenja.
Potpisivanju i uručivanju ugovora u Vranju, finalnim korisnicima prisustvovali su šef Help kancelarije u Vranju Bane Stanojković i gradonačelnik Vranja Slobodan Milenković.
Projekat „Smanjenje siromaštva i unapređenje mogućnosti zapošljavanja marginalizovanih i ugroženih grupa stanovništva sa fokusom na Romkinje u Srbiji“ sprovodi nemačka organizacija „Help-Hilfe zur Selbsthilfe“, a finansira Švedska agencija za međunarodnu saradnju Sida. Ukupna vrednost projekta je 1.820.295,00 evra, i realizuje se od maja 2014. do avgusta 2017. godine, u Kraljevu, Kruševcu, Leskovcu, Obrenovcu, Požarevcu, Prijepolju,Trsteniku, Vladičinom Hanu, Vlasotincu i Vranju.
Cilj projekta je integracija marginalizovanih Roma i drugih socijalno ugroženih grupa stanovništva i smanjenje siromaštva ciljnih grupa. Poseban cilj je da se omogući Romima, a posebno Romkinjama i mladim ljudima, kao i drugim ugroženim grupama stanovništva, lakši pristup tržištu rada.