1 minut
Ekonomsko osnaživanjeSocijalna inkluzija

Mogućnosti zapošljavanja na putu evropskih integracija

Kvalitetna saradnja i komunikacija sa donatorima i partnerima, kao što su lokalne samouprave, za Help su značajan faktor uspeha realizacije projekata.

Helpova saradnja sa lokalnom samoupravom Vranja je od početka odlična i Grad redovno izražava spremnost i motivaciju da obezbedi pomoć i integraciju ugroženim grupama stanovništva.

Sa druge strane, jednako je značajna donatorska podrška čija sredstva pomažu inkluziji marginalizovanih grupa stanovništva u društvene i ekonomske tokove lokalnih zajednica i šire.

Zato su za vreme zvanične posete Pčinjskom okrugu, švedski ambassador NJ.E. Jan Lundin i šef odeljenja za razvojnu pomoć Švedske, Ola Anderson, posetili neke od korisnika Helpovog projekta samozapošljavanja i zapošljavanja u Vranju, a čiji je donator upravo Švedska.

Jedna od njih je Jelena, ekonomista koja nikad nije radila u struci, ali je zahvaljujući donaciji ponosna vlasnica firme za dizajn i ručnu izradu ženskih tašni. Nakon bezbrojnih pokušaja da se zaposli, Jelena je saznala za Helpov projekat i konkurisala za mašine za šivenje. Tako je hobi, kreacija iz ljubavi, pretvorena u mikro biznis koji donosi redovan izvor prihoda njoj i njenoj porodici.

Posetili su i automehaničara koji je svoju radnju, nakon dobijanja donacije od Helpa, preselio iz sela u grad. Sada zajedno sa bratom efikasnije obavlja automehaničarske usluge. Biznis se brzo razvija i očekuje se zapošljavanje radnika.

Deo ovog projekta čini i plaćena praksa za mlade. Mladim ljudima, po završetku školovanja nedostaje iskustvo i teško dolaze do posla. Jedan začarani krug iz koga je ipak moguće izaći uz plaćenu praksu. Zahvaljujući primenjenom načinu povezivanja relevantnih lokalnih učesnika, više od polovine onih koji su pohađali praksu kod poslodavca je nakon isteka prakse ostalo na radu kod tog istog poslodavca. Primer poslodavca koji je zaposlio praktikante, predstavnici švedske ambasade su imali priliku lično da upoznaju.

Tako je u okviru ovog Helpovog projekta, „Smanjenje siromaštva kroz mogućnosti zapošljavanja u cilju pristupanja Srbije Evropskoj uniji“ uz podršku Švedske, od 2014. do kraja 2018. godine u Vranju podržano 108 korisnika grantovima u opremi. Od toga je 106 pohađalo poslovne obuke, a 47 stručne.

Do sada je kroz Helpove projekte ekonomskog osnaživanja u Vranju podržano više od 500 korisnika grantovima u opremi.