2 minuta
Humanitarna pomoć

Mentalno zdravlje je nacionalni kapital

Donacija EEG aparata, opreme, nameštaja i uređenje dva prilaza za unapređenje funkcionalnih kapaciteta prijema i dijagnostičke obrade Centra za zaštitu mentalnog zdravlja u Nišu.

Centar za zaštitu mentalnog zdravlja KC Niš, mesečno u dnevnim bolnicama leči između 50 i 60  pacijenata i obavi i do 4000 ambulantnih pregleda. S obzirom na to da pandemija vrši značajan pritisak na ustanove za zaštitu mentalnog zdravlja povećanjem broja pacijenata i broja tretmana, Help je nastavio sa podrškom kroz opremu i neke od najurgentnijih radova na rekonstrukciji u prostoru Centra.

„Psihičko zdravlje je deo javnog zdravlja i predstavlja nacionalni kapital društva u celini. Da bi se smanjio uticaj mentalnih poremećaja na užu i širu zajednicu neophodna je prevencija i unapređenje mentalnog zdravlja kroz strukturisanu multisektorsku saradnju i podršku“, istakao je dr med. sci. Vladimir Đorđević, rukovodilac Centra za zaštitu mentalnog zdravlja KC Niš.

U Centru za zaštitu mentalnog zdravlja u Nišu napominju da se problemi kod dece javljaju u svim uzrastima i da svi ozbiljni psihijatrijski poremećaji imaju svoj koren u dečijem dobu ili adolescenciji.

„Od početka pandemije najranjivija populacija je upravo ona koja posećuje dečiju psihijatriju – deca sa poremećajima iz spektra autizma, ozbiljnim problemima u ponašanju i kad su u pitanju afektivni poremećaji i psihoze.“rekao je doc. dr Miodrag Stanković, šef Dnevne bolnice za decu Odeljenja za dečiju i adolescentnu psihijatriju KC Niš.

Pored najvrednijeg dela donacije, EEG aparata, koji predstavlja jedno od osnovnih dijagnostičkih sredstava, uređeni su glavni i bočni prilaz, stepeništa i rukohvat za bezbedniji pristup licima sa invaliditetom. Time je povećana funkcionalnost prilaza i smanjen rizik od povređivanja pacijenata.

Direktor Kliničkog centra Niš, prof dr. Zoran Perišić se zahvalio Helpu i nemačkoj vladi: „Treba imati prijatelje i u dobru i u teškim vremenima, i ovo što za kliničko zdravstvo Niša već dugo čini organizacija Help zaslužuje svaku pohvalu“. Prof.  Perišić je dodao i da su vrata Kliničkog centra otvorena za sve koji žele da se uključe na ovakav način i da zajedničkim snagama rade za dobrobit marginalizovanih grupa.

Klinički centar Niš je druga po veličini ustanova tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite u Srbiji čije usluge koristi gotovo tri miliona stanovnika jugoistoka i juga Srbije.

Opremanje i radovi, vrednosti 4.329.177,73 RSD, su izvršeni u okviru Helpovog projekta „Upravljanje migracijama i podrška povratu tražilaca azila II“ koji je deo globalnog programa „Migracije za razvoj“ (PME) i koji finansira nemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ), a sprovodi Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ).