Život uz podršku
Pristup rane intervencije omogućava osobama sa autizmom da razviju socijalne i komunikacione veštine, postanu samostalniji i vode ispunjeniji i produktivniji život.
Autizam je složeni razvojni poremećaj koji se ispoljava kroz probleme u čulnom opažanju, govoru, mišljenju i razumevanju socijalnih situacija. Najčešće se otkriva tokom prve tri godine života. Da bi osobe sa autizom mogle da se obrazuju i rade, potrebna im je svesrdna podrška porodice i okoline. Za autizam ne postoji jedan univerzalni program i neophodno je da svi učestvuju u ranoj intervenciji čime se značajno može poboljšati kvalitet života osoba sa autizmom.
Gradsko udruženje za pomoć osobama sa autizmom Niš (GUPOAN) već 15 godina pomaže porodicama dece i mladih sa dijagnostikovanim funkcionalnim smetnjama u razvoju iz spektra autizma. Udruženje je član mreže Saveza Autizam Srbija i posvećeno je pružanju usluga socijalizacije i profesionalnom savetovanju u okviru skromnih materijalnih resursa.
Zahvaljujući tehničko-administrativnoj pomoći organizacije Help i Nemačke ambasade u Beogradu, Udruženje je od organizacije „Förderkreis Eine Welt“ dobilo grant u opremi u vrednosti od tri hiljade evra.
Donacija opreme donela je Udruženju i članovima mnogo bolje uslove za sprovođenje pristupa rane intervencije. Ovaj pristup doprinosi poboljšanju ponašanja, učenju novih veština i opšteg položaja i života osoba sa autizmom. Olakšano je izvođenje brojnih radionica i omogućeno je većem broju porodica i dece da učestvuju u aktivnostima koje doprinose umanjenju napetosti izazvane promenama ustaljenih obrazaca ponašanja i učenja usled pandemije.
Udruženje je za potrebe svojih članova nabavilo interaktivnu tablu, sportsku, kuhinjsku i kancelarijsku opremu čime su povećale kvalitet svojih usluga socijalizacije, učenja i sportskih aktivnosti dece sa autizmom i njihovih roditelja. Proces samog učenja i učenja životnih veština za samostalan život, upoznavanje i bezbedno rukovanje sa kuhinjiskim elementima i priborom, kao i redovno vežbanje u različitim sportskim aktivnostim za zdraviji život. Sve ove aktivnosti realizuju se kroz radionice koje vode psiholozi, pedagozi, sociolozi, pedijatri, lekari opšte prakse, kao i profesori i studenti fizičke kulture.
Od prvobitno aktivnih nešto više od 60 članova, ubrzo nakon instaliranja opreme, broj dece je porastao na oko sto, pa je zbog aktuelnih epidemioloških mera uveden novi, gust, raspored kako bi se svima izašlo u susret. Sportske aktivnosti i vežbanje su u fokusu i dece i roditelja, koje se redovno izvode uz nadzor stručnih volontera sa Fakulteta za sport i fizičku kulturu.
Tadija, star 11 godina, kaže da najviše voli interaktivnu tablu, jer na njoj može da crta i piše prstima i ne mora da dira papir. Njegov otac kaže da Tadija nije pričao do svoje četvrte godine, ali je zahvaljujući pristupu rane intervencije danas trenira aikido, ide redovno u školu, učestvuje na takmičenjima iz matematike i generalno napreduje. Upravo oprema koja je donirana Udruženju pomoći će Tadiji i njegovim brojnim drugarima i drugaricama da dalje razvijaju kognitivne i praktične veštine.
Modernom opremom za učenje, sport i razvoj veština povećani su kapaciteti Udruženja da pruži veći broj kvalitetnijih usluga kroz svoje radionice pod nadzorom profesionalnog tima, ali i povećano učešće roditelja i dece čije vreme neće biti prekinuto pandemijom koja još uvek traje.