2 minuta
Ekonomsko osnaživanjeSocijalna inkluzija

Zaposleno deset neformalnih sakupljača otpada

Podizanje svesti o značaju reciklaže i zapošljavanje neformalnih sakupljača otpada u Srbiji.

Help je krajem jula potpisao ugovore o saradnji sa firmom „Eko-plast“ iz Vladičinog Hana i udruženjem „Romski humanitarni centar“ iz Bujanovca. Saradnja je započeta u okviru Helpovog projekta „Podizanje svesti i zapošljavanje uz pomoć reciklaže“ čiji je cilj podizanje svesti o značaju reciklaže i zapošljavanje neformalnih sakupljača otpada. Već u ponedeljak, 2. avgusta, deset nezaposlenih lica, iz grupe marginalizovanih građana, zapošljeno je na period od najmanje godinu dana, pet u „Eko-plastu“ i pet u Udruženju „RHC“.

Zaposleni će dobiti odgovarajuću zaštitnu opremu i specijalizovane obuke, a Help će obezbediti i novčana sredstva za njihove zarade za prvih deset meseci. Help će, takođe, pokriti deo troškova amortizacije nove opreme za tretman plastičnog otpada firmi „Eko-plast“ i Udruženju „RHC“ Bujanovac. Eko-plast se bavi sakupljanjem, otkupom, skladištenjem, sortiranjem, preradom i prodajom recikliranog materijala. Udruženje RHC je u skoro identičnom poslu od 2013. godine i to sakupljanje, sortiranje, baliranje (presovanje) PET i kartonske ambalaže. Pored toga, RHC od 2001. godine sprovodi edukaciju žena na temu značaja zdravstvene zaštite.

Neformalni i formalni sakupljači sekundarnih sirovina, naročito plastičnog otpada, čija je otkupna cena značajno snižena od početka pandemije COVID-19, osećaju dodatno opterećenje da prehrane svoje porodice. Pad otkupnih cena plastičnog otpada, povećan rizik od infekcije i nemogućnost da obezbede redovan izvor prihoda ih dovodi u još teži položaj nego pre pandemije.

Prateći globalne promene i potrebe lokalnog stanovništva i lokalnih zajednica, Help je uz pomoć Nemačke vlade i PREVENT Saveza započeo projekat sa ciljem da stvori nove mogućnosti za zapošljavanje tako što je neformalne sakupljače otpada povezao sa reciklažnim firmama i organizacijama. Na taj način se kroz projekat ostvaruje zapošljavanje pripadnika marginalizovanih grupa, povećava reciklaža i podiže svest o štetnosti plastičnog otpada.

PREVENT Waste Alliance (PREVENT Savez)  je platforma za razmenu i međunarodnu saradnju kroz koju se organizacije iz privatnog sektora, akademske zajednice, civilnog društva i javnih institucija zajedno angažuju za cirkularnu ekonomiju. Članovi PREVENT-a doprinose smanjenju otpada, uklanjanju zagađivača i maksimiziranju ponovnog korišćenja resursa u ekonomiji širom sveta. Oni nastoje smanjiti zagađenje otpadom u zemljama sa niskim i srednjim prihodima i zajedno rade na prevenciji, sakupljanju i recikliranju otpada, kao i povećanom unosu sekundarnih resursa. PREVENT Waste Alliance pokrenulo je 2019. godine, nemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj BMZ. Više informacija na https://prevent-waste.net/en/