3 minuta
Socijalna inkluzija

CST program – podrška roditeljima i deci

Prezentacija CST programa SZO (CST – Program za grupni rad sa roditeljima zasnovan na dopuni individualizovane podrške za svaku porodicu).

Na Institutu za mentalno zdravlje 19. maja 2021. godine, održana je prezentacija CST programa Svetske zdravstvene organizacije (CST - Program za grupni rad sa roditeljima zasnovan na dopuni individualizovane podrške za svaku porodicu). Program realizuje Savez za autizam u saradnji sa Institutom sa mentalno zdravlje i DEAPS-om uz podršku Ministarstva zdravlja, UNICEF Kancelarije u Srbiji, i uz finansijsku podršku Nemačke razvojne saradnje preko GIZ-a i Helpa.

Pilot projekat obuke roditelja dece sa razvojnim poteškoćama kao deo rane intervencije pod nazivom „Caregiver Skills Training“ (CST) čiju je implementaciju u Srbiji podržalo i Ministarstvo zdravlja, započet je 2019. godine. Program se realizuje u saradnji sa Institutom za mentalno zdravlje,  Društvom za dečiju i adolescentnu psihijatriju i srodne struke Srbije – DEAPS, UNICEF kancelarijom za Srbiju, Help i sa druge strane Savezom Autizam Srbija i Autism Speaks, i Svetske zdravstvene organizacije.

Ne postoji važniji period u životu deteta nego prve tri, četiri godine. Upravo sve što možemo da učinimo u momentu kada dečiji mozak prima najviše jeste da pokrenemo sve moguće akcije koje će pomoći deci, a posebno deci sa smetnjama u razvoju da razviju maksimalno moguće svoje potencijale.  I zadatak svih nas koji smo se danas ovde okupili jeste da upravo to pomognemo deci sa smetnjama u razvoju i njihovim porodicama da iskažu svoje najbolje potencijale.” rekla je prof. dr Milica Pejović-Milovančević.

Program obuka je realizovan u toku 2020. i 2021. godine, u tri grada (Novi Sad, Beograd i Niš), u četiri primarne i tercijarne zdravstvene ustanove koje se bave mentalnim zdravljem i razvojnim poteškoćama dece.  CST program obuke prepoznaje potrebe edukacije roditelja i staratelja dece sa razvojnim poteškoćama i pomaže im da prevaziđu prepreke sa kojima se suočavaju u radu sa svojom decom.

Evaluacije su pokazale uspešnost programa koji je do sada iznedrio osam master trenera, 18 fasilitatora i kroz koji su prošle 64 porodice sa decom sa smetnjama u razvoju, indirektno više od 250 osoba, na teritoriji Srbije.

Značaj i potreba za daljim unapređenjem razvoja i primene ovih obuka naročito su došli do izražaja od pojave pandemije koronavirusa i socio-ekonomskih pritisaka na porodice sa decom sa razvojnim poteškoćama, kao i uticaj na mentalno zdravlje koje predstavlja deo javnog zdravlja i nacionalni kapital društva u celini.

Suština ovog projekta jeste da se bavimo porodicom, a ne samo detetom. Da dajemo roditelju veštine, jer roditelj je taj koji je najviše u kontaktu sa detetom, i nekako obraćajući pažnju na roditelje, dajemo mogućnost da dete ima značajno više tretmana nego što bi imalo samo odlaskom u medicinsku ustanovu, gde je inače dobija. Tako da smo zahvalni Helpu, GIZ-u i Nemačkoj vladi na svoj pomoći koju pružaju kako bismo nesmetano nastavili ove treninge.” istakla je prof. dr Milica Pejović-Milovančević.

Insitut, DEAPS, Savez autizam, krenuli su u saradnju sa Autism Speaks i Svetskom zdravstvenom organizacijom 2016. godine uz podršku Ministarstva zdravlja Republike Srbije, i uz pomoć UNICEF Kancelarije za Srbiju kojima se 2019. godine pridružio i Help podrškom u okviru Nemačke razvojne saradnje.

“Saradnja sa Helpom je važan deo Nemačke razvojne saradnje. Ta saradnja nama obezbeđuje direktniji i alternativni, participativni pristup korisnicima. Inkluzija dece sa invaliditetom i njihovih porodica je od velike važnosti i značaja, jer koncept “leaving no one behind” za Nemačku razvojnu saradnju nije samo primamljiva fraza, već mi to zaista i mislimo i zato smo srećni da imamo Help i Institut koji rade ovaj neverovatan posao pomažući nam da dopremo do najranjivijih grupa stanovništva.I ja želim da ohrabrim Help i Institut i njihove timove da nastave sa ovim radom a mi ćemo nastaviti da vas podržavamo.” rekao je Kristijan Šiling, šef odeljenja za međunarodnu saradnju Nemačke ambasade u Beogradu, na prezentaciji.

Ova inicijativa se realizuje kroz Helpov projekat "Upravljanje migracijama i podrška povratu tražilaca azila III" koji se sprovodi od decembra 2020. do kraja novembra 2021. godine uz podršku Deutsche Gesellschaft für Internationalle Zusammenarbeit (GIZ) GmbH u okviru programa "Migracije za razvoj" (PME). Program je deo šire inicijative "Povratak u nove šanse" nemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ).