2 minuta
Socijalna inkluzija

Podrška mentalnom zdravlju najranjivijih

Najsavremeniji transkranijalni magnetni stimulator sa pratećom opremom doniran Centru za zaštitu mentalnog zdravlja UKC Niš.

Organizacija Help je uz podršku nemačke vlade i GIZ-a donirala UKC Niš, Centru za zaštitu mentalnog zdravlja, transkranijalni magnetni stimulator sa pratećom opremom u vrednosti od 7,1 milion dinara za unapređenje uslova, tretmana i zaštite mentalnog zdravlja i ranog razvoja.

Direktor Centra za zaštitu mentalnog zdravlja UKC NIŠ, dr med. sci. Vladimir Đorđević osvrnuo se na dugogodišnju saradnju i podršku Helpa i nemačke vlade, u unapređenju uslova rada lekara i tretmana pacijenata.

„Današnja donacija predstavlja krunu višegodišnje saradnje i podrške Helpa i nemačke vlade uz čiju pomoć je do sada realizovano više projekata u vrednosti od oko 250 hiljdada evra sa ciljem poboljšanja uslova rada i podizanja kvaliteta pruženih zdravstvenih usluga.“ rekao je Đorđević, i dodao:

„Iz ugla struke ova donacija je značajna jer možemo da idemo u korak sa svetom i najsavremenijim dostignućima medicinske nauke i struke i jedini je aparat tog tipa koji se trenutno nalazi u nekoj od državnih ustanova u Srbiji.  Radi se o aparatu koji predstavlja najsavremenije dostignuće u tretmanu mentalnih i neuroloških bolesti, a funkcioniše na principu magnetne stimulacije mozga, uz široku primenu i dokazanu efikasnost tamo gde lekovi ne daju nikakve ili daju minimalne rezultate.“

Osnovni cilj ove donacije i Helpove projektne aktivnosti je obezbeđivanje opreme za unapređenje dijagnostičkih i terapeutskih procedura u zaštiti mentalnog zdravlja stanovništva. Pored toga, pomoći će u izgradnji i jačanju inkluzivnih mera, za manjinske i marginalizovane grupe, kroz sistem upućivanja na relevantne primarne, sekundarne i tercijarne ustanove zaštite mentalnog zdravlja, a naročito rani razvoj deteta.

“Prioritet Helpa i GIZ-a je unapređenje položaja ranjivih grupa u Srbiji, povratnika po sporazumu o readmisiji i dece sa poteškoćama u razvoju. I to je jedan od razloga saradnje i na ovom projektu sa Centrom za zaštitu mentalnog zdravlja, odnosno odeljenjem za dečiju psihijatriju, i mi se nadamo da ćemo na nivou Srbije uspeti da doprinesemo unapređenju zaštite mentalnog zdravlja.” istakla je Maša Bubanj, viši menadžer za ekonomski razvoj u Helpu.

Donacija je realizovana u okviru Helpovog projekta „Upravljanje migracijama i podrška povratu tražilaca azila III“ i globalnog programa „Migracije za razvoj“ (PME) Nemačke razvojne saradnje koji u Srbiji sprovodi GIZ.

Nedovoljna uključenost u tržište rada, komplikovani socio-ekonomski uslovi i nedostatak socijalne integracije među povratnicima predstavljaju faktore rizika za mentalno zdravlje, koje je ključno za uspešnu reintegraciju.“ navela je Marija Dragić, projektna menadžerka u GIZ-u, i dodala:

„Nemačka razvojna saradnja, kroz programe „Migracije za razvoj“, u saradnji sa partnerima, nastoji da poboljša uslove povratnika, pojedincima ali i njihovim porodicama, različitim vidovima osnaživanja. Ne samo unapređenje uslova stanovanja, obezbeđivanje stručnih obuka kako bi se lakše uključili u tržište rada, zapošljavanje ili započinjanje sopstvenog biznisa, već i uključivanje i sistem socijalne zaštite i zdravstveni sistem.“ rekla je Dragić.

Helpov projekat "Upravljanje migracijama i podrška povratu tražilaca azila III" se sprovodi uz podršku Deutsche Gesellschaft für Internationalle Zusammenarbeit (GIZ) GmbH u okviru programa "Migracije za razvoj" (PME), koji je deo šire inicijative "Povratak u nove šanse" nemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ).